home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

powiat bieruńsko-lędziński
- katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Bieruń Nowy, ul. Warszawska

Rok powstania: 1905 (?).

Postument: Podstawa trzyczęściowa. Na dole dwa schodki. Górna część podstawy oddzielona od środkowej płytą w esowatym profilem (sima odwrócona bazy). Na jej froncie, w płycinie czarna płyta z inskrypcją: Ukrzyżowany Zbawicielu zmiłuj się nad nami. Cokół oddzielony od podstawy daszkowym gzymsem. W cokole wnęka zwieńczona trójlistnym profilem. Cała frontowa ściana cokołu pokryta roślinnym ornamentem. Osobny wzór tworzy ornament na trójkątnym szczycie ściany. Cokół zwieńczony gzymsem w postaci łamanego daszka z pojedynczym profilem od dołu.

Figury: Figura Matki Bożej we wnęce cokołu. Maria w bogato udrapowanych szatach, ze spuszczoną głową, z rękami skrzyżowanymi na piersiach, stoi na prostym stopniu.

Krzyż: Krzyż na kowadełkowym stopniu. Belki krzyża o przekroju prostokątnym, ze ściętymi krawędziami, z ramionami zakończonymi w haczykowatą strzałkę. Postać Chrystusa proporcjonalna, z półotwartymi dłońmi. Kartusz INRI metalowy, w układzie poziomym, mocno falowany, długości równej szerokości belki krzyża.

Otoczenie: Krzyż stoi na trawniku, w ogrodzie prywatnej posesji na kilku, schodkowo ułożonych betonowych płytach. Dolna część przesłonięta drewnianym płotem.

Uwagi:

Stan: Przeciętny.

Boża Męka - Bieruń, ul. Warszawska

Boża Męka - Bieruń, ul. Warszawska Boża Męka - Bieruń, ul. Warszawska
Boża Męka - Bieruń, ul. Warszawska Boża Męka - Bieruń, ul. Warszawska