home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

powiat bieruńsko-lędziński
- katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Chełm Śląski, ul. Śląska

Rok powstania: I poł. (początek?) XIX w.

Postument: Podstawa trapezowa bez inskrypcji. Cokół oddzielony od podstawy płytą z wklęsłym profilem. Cokół bardzo wysoki, jedynym zdobieniem jest geometryczny rys wokół przedniej ściany. Cokół zwieńczony masywnym gzymsem mocno wysuniętym poza lico cokołu. Gzyms z kilkoma szerokimi profilami, z zagłębieniami zwieńczonymi łagodnym łukiem. W łukach gzymsu duże, czterolistne rozetki. Gzyms przechodzi w górze w daszek będący podstawą dla figur.

Figury: Figury umieszczono na gzymsie cokołu. Dwie boczne postacie stoją na podestach z rozetą złożoną jakby z dwóch, nałożonych na siebie, czterolistnych rozetek. Po prawej stronie krzyża stoi Maria, po lewej św. Jan Ewangelista - oboje patrzą w górę, na krzyż. Maria Magdalena siedzi z rękami złożonymi w modlitwie, oparta plecami o krzyż. Również ona spogląda na Ukrzyżowanego.

Krzyż: Krzyż z krótkimi ramionami zakończonymi w strzałkę. Postać Chrystusa drobna, płaskorzeźba, z tradycyjnie ułożonymi dłońmi. Na szczycie krzyża pionowy kartusz INRI z mocno wywiniętą dolną krawędzią.

Otoczenie: Krzyż stoi na placu, obok kościoła (po stronie południowej), w towarzystwie wysokiej lipy. Krzyż otoczony oryginalnym, kamiennym ogrodzeniem, z kolistymi zdobieniami.

Uwagi:

Stan: Dobry.

Boża Męka - Chełm Śląski, ul. Śląska

Boża Męka - Chełm Śląski, ul. Śląska Boża Męka - Chełm Śląski, ul. Śląska
Boża Męka - Chełm Śląski, ul. Śląska Boża Męka - Chełm Śląski, ul. Śląska