home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

powiat bieruńsko-lędziński
- katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Chełm Mały, ul. Kurpińskiego

Rok powstania: 1877

Postument: Podstawa jednoczęściowa. Na jej froncie współczesna tablica fundacyjna: Fundatorzy Wojciech i Agnieszka Synowiec z Małego Chełmu 1877 r. Między podstawą a cokołem profilowana płyta z esowatym profilem. Cokół obwiedziony w górze wąską listwą. W cokole płytka wnęka z łukowym zwieńczeniem. Gzyms cokołu z niezbyt głębokimi wygięciami. W polach wygięć ośmiolistne rozetki.

Figury: Figura Matki Bożej we wnęce, częściowo na stopniu od dołu zwężającym się trójkątnie, zakończonym gałką. Maria stoi wyprostowana, z głową lekko przekrzywioną, z dłońmi splecionymi na piersiach.

Krzyż: Krzyż w dole obwiedziony wąską listwą. Ramiona krzyża zakończone w strzałkę. Figura Chrystusa pełna, z otwartymi dłońmi. Kartusz INRI pionowy ale z poziomym napisem, od góry lekko odwinięty, w dole rozszczepiony.

Otoczenie: Krzyż stoi na skarpie przy drodze, przy ogrodzeniu posesji, podniesiony na kilku płytach. Jest otoczony ozdobnym, metalowym płotkiem. Od drogi prowadzą do niego schodki.

Uwagi: Krzyż ustawiono na zachodnim krańcu wsi.

Stan: dobry.

Boża Męka - Chełm Mały, ul. Kurpińskiego

Boża Męka - Chełm Mały, ul. Kurpińskiego Boża Męka - Chełm Mały, ul. Kurpińskiego Boża Męka - Chełm Mały, ul. Kurpińskiego
Boża Męka - Chełm Mały, ul. Kurpińskiego Boża Męka - Chełm Mały, ul. Kurpińskiego