home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

powiat bieruńsko-lędziński
- katalog obiektów

katalog

Kaplica MB Pszowskiej
Bieruń, ul. Oświęcimska

Rok powstania: ?

Architektura: Kaplica na rzucie prostokąta z dwuspadowym dachem krytym blachą. Wzdłuż linii okapu biegnie prosty gzyms, który częściowo zachodzi na ścianę frontową. Kaplicę obiega szeroki cokół, który na froncie przechodzi w pas obramowujący otwór wejściowy. Wejście do kaplicy zwieńczone ostrołukowo. Obramowujące otwór drzwiowy pasy zwężają się przy przejściu w łuk, łącząc się z zagłębieniem zdobiącym łuk drzwi. W szczycie okienko w kształcie koniczynki, obecnie zamurowane. W bocznych ścianach wąskie okienka zwieńczone łukowo, z parapetem. Kapliczka zamknięta drewnianymi drzwiami, przeszklonymi w górnej części. Łuk zdobiony promienistymi szczeblinkami.

Wnętrze: Podłoga we wnętrzu wyłożona płytkami ceramicznymi, ściany malowane we wzory. Wnętrze przekryte łukowym sklepieniem. Na tylnej ścianie ołtarzyk z obrazem Matki Boskiej Pszowskiej otoczonym napisem Bądź pozdrowiona Panienko Maryjo.

Otoczenie: Kaplica stoi na skraju pola, przy skrzyżowaniu drogi z Tychów do Oświęcimia, z lokalną drogą do pobliskich domostw.

Uwagi: Kaplicę postawiono przy ważnej drodze z Oświęcimia do Mikołowa, na skrzyżowaniu z drogą biegnąca do Jaroszowic i Świerczyńca (dziś jest to ślepa ulica).

Stan: Dobry.

Kapliczka domkowa - Bieruń, ul. Oświęcimska

Kapliczka domkowa - Bieruń, ul. Oświęcimska Kapliczka domkowa - Bieruń, ul. Oświęcimska
Kapliczka domkowa - Bieruń, ul. Oświęcimska Kapliczka domkowa - Bieruń, ul. Oświęcimska