home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

powiat bieruńsko-lędziński
- katalog obiektów

katalog

Figura św. Jana Chrzciciela
Bojszowy, ul. Św. Jana, przy kościele

Rok powstania: 1907

Figura: Figura na rozbudowanej stopce z gzymsikiem. Jan Chrzciciel z barankiem u stóp. Święty patrzy przed siebie, lewą rękę złożył na piersiach, w prawej, opuszczonej trzyma nieokreślony przedmiot.

Postument: Podstawa trzyczęściowa, schodkowa. Dolne części bez ozdób, oddzielone dwuwarstwową płytą od części górnej. Na frontowej ścianie tej części podstawy profilowana prostokątna płycina z tablicą inskrypcyjną: Wszelkie drzewo które nie daje owocu dobrego, będzie wycięte i w ogień wrzucone. Matth. III 10. Cokół oddzielony od podstawy niewydatnym, trójwarstwowym gzymsem o daszkowym nakryciu z wklęsłym profilem. Cokół wysoki, na jego frontowej ścianie łukowo zwieńczona, profilowana płycina. W płycinie pozostał zaczep – zapewne pierwotnie była w tym miejscu tablica lub figura. Narożniki nad płyciną ozdobnie wyżłobione. Cokół w górze lekko rozszerzony. Na rozszerzeniu, z frontu wyżłobiony pasek. Gzyms cokołu w formie kwadratowej płyty z półkolistymi attykami, od dołu profilowany.

Otoczenie: Figura stoi w obejściu kościoła pw. św. Jana Chrzciciela, przy ogrodzeniu.

Uwagi:

Stan: Zły. Figura popękana, pokryta grzybem. Postument stoi na rozsypującej się betonowej podstawie.

Figura św. Jana Chrzciciela - Bojszowy, ul. Jana

Figura św. Jana Chrzciciela - Bojszowy, ul. Jana Figura św. Jana Chrzciciela - Bojszowy, ul. Jana Figura św. Jana Chrzciciela - Bojszowy, ul. Jana
Figura św. Jana Chrzciciela - Bojszowy, ul. Jana Figura św. Jana Chrzciciela - Bojszowy, ul. Jana