home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

powiat bieruńsko-lędziński
- katalog obiektów

katalog

Figura NMP
Bieruń, ul. Krakowska

Rok powstania: 1718

Figura: Figura Matki Bożej ustawiona na wielowarstwowym stopniu, wyciętym na rzucie litery T. W stopniu zamontowany ozdobny wieszak, który spowodował pęknięcie górnej części stopnia. Maria ma formę Niepokalanej. Stoi na kuli ziemskiej depcząc węża oplatającego Ziemię. Maria, z długimi włosami spływającymi falą na ramiona, stoi w kontrapoście, z lekko przechyloną głową, splatając dłonie na sercu.

Postument: Postument zbudowany na rzucie litery T, z nieznacznie wysuniętą do przodu środkową częścią. Kształt litery T jest konsekwentnie wykorzystany w podstawie, cokole i gzymsie. Podstawa dwuwarstwowa, dolna część prosta, górna esowatym profilem zwęża się ku górze. Cokół zdobiony po bokach wolutami - dużymi w dole i małymi w górnej części. Na froncie i z tyłu cokołu duże płyty zdobione w obu końcach łamanymi łukami. Na frontowej płycie wyryta inskrypcja: Laus sIt perinnIs VIrgInI MarIae genItrICI fILII DeI [Nieskończona chwała Maryi Dziewicy Matki Bożej]. Inskrypcja zawiera chronostych wskazujący na datę powstania. Postument zwieńczony masywnym, wielowarstwowym gzymsem, schodkowo lub esowato zwężającym się ku górze. W górną warstwę gzymsu wmontowane z trzech stron metalowe haki.

Otoczenie: Figura podniesiona na trzech, schodkowo ułożonych płytach. Jest wkomponowana w ogrodzenie kościoła pw. św. Apostoła Bartłomieja. Na jednej z płyt umieszczono tablicę informacyjną.

Uwagi:

Stan: Przeciętny.

Figura NMP - Bieruń, ul. Krakowska

Figura NMP - Bieruń, ul. Krakowska Figura NMP - Bieruń, ul. Krakowska Figura NMP - Bieruń, ul. Krakowska
Figura NMP - Bieruń, ul. Krakowska Figura NMP - Bieruń, ul. Krakowska