home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

powiat gliwicki
-katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Knurów, stary cmentarz, Aleja Spacerowa

Rok powstania: 1895

Postument: Podstawa dwustopniowa, ale przy przenosinach krzyża dostawiono na dole jeszcze jeden, szerszy element, na którym wyryto napis: Postawiony na miejscu ołtarza starego kościoła r. 1938. Właściwa podstawa składa się z cieńszej płyty dolnej, oraz wysokiej części górnej. Ściany dolnej części zdobione rysowanymi ramkami. Na froncie data 1895. Płyta rozdzielająca obie części podstawy dość gruba, z podwójnym esowatym profilem. Na froncie górnej części podstawy inskrypcja: U Pana miłosierdzie i obfite u niego odkupienie. Ps. CXXIX. 7. Uprasza się przechodzących o pobożny Ojcze nasz i Zdrowaś Marya! Napis znajduje się w płycinie obwiedzionej profilowaną ramką z liściastymi narożnikami. Na tylnej ścianie podstawy podobny wzór jedynie zarysowany. Wewnątrz wyryty napis fundacyjny: Fundatorzy tego Krzyża są: Jan Kwittek umarł 17. Maja 1893, licząc lat 82 i Żona jego Rozalia rodz. Kozyra um. 25. Marca 1883, licząc lat 70. Boki podstawy również zdobione tym samym wzorem.
Podstawę oddziela od cokołu gzyms, od góry daszkowy, od dołu podcięty wklęsłym profilem i podkreślony listwą. Cokół z wnęką na figurę, zwieńczoną trójlistnie (w koniczynkę), obrysowaną ostrołukową obwódką. Frontowa ściana cokołu w całości zdobiona roślinnym wzorem. Boki cokołu zdobione rysowaną szeroką ramką powtarzającą wzór z frontu, od dołu przechodzącą w liściasty motyw. Z tyłu podobna ramka, ale bez zdobienia na dole, za to z dodatkowymi wypełnieniami górnych narożników. Gzyms cokołu w postaci łamanego daszka z pojedynczym profilem od dołu, tworzy szerokie trójkąty. Pola trójkątów zapełnione motywem kwiatowym.

Figury: We wnęce figura Matki Bożej na kielichowym stopniu zdobionym motywem kwiatowym. Maria zapatrzona w dal, z rękami splecionymi na boku.

Krzyż: Krzyż stoi na wielowarstwowej stopce, w górnej części profilowanej identycznie jak łącznik obu części podstawy. Belki krzyża fazowane. Górna belka nieproporcjonalnie wysoka. Belki zakończone w strzałkę o geometrycznym kształcie. Figura Chrystusa z półotwartymi dłońmi, równa niemal wysokości krzyża. Brak kartusza INRI.

Otoczenie: Krzyż stoi na brukowanym chodniku, w obrębie dawnego kościoła na starym cmentarzu. Zarys kościoła został odtworzony kamiennym murkiem.

Uwagi:

Stan: Dobry.

Boża Męka - Knurów, stary cmentarz

Boża Męka - Knurów, stary cmentarz Boża Męka - Knurów, stary cmentarz Boża Męka - Knurów, stary cmentarz
Boża Męka - Knurów, stary cmentarz Boża Męka - Knurów, stary cmentarz Boża Męka - Knurów, stary cmentarz