home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

powiat gliwicki
-katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Nieborowice, ul. Główna

Rok powstania: 1891

Postument: Podstawa trzyczęściowa schodkowa. Schodki zwężają się równomiernie, łącząc się skosem ze schodkami powyżej. Na froncie środkowego schodka tablica z zamalowaną inskrypcją. Na górnym schodku, od frontu data 1891. Na jego lewym boku napis fundacyjny: F. Mathias u. Johanna Ciapke … Eheleute aus Schönwald. Na podstawie płyta zwężająca się łamanym łukiem ku cokołowi. Cokół z wnęką o trójlistnym zwieńczeniu. Dolne narożniki wnęki wycięte łukowo. W górze cokół obwiedziony listwą. Gzyms z niezbyt głębokimi wygięciami, silnie podcięty.

Figury: We wnęce cokołu figura Matki Bożej. Postać wyprostowana, z pochyloną głową i dłońmi złożonymi w modlitwie. Figura ustawiona na wielobocznym stopniu. Pod nią półkulista konsola zakończona gałką.

Krzyż: Krzyż na schodkowej podstawie o silnie ściętych górnych krawędziach. Belki krzyża lekko fazowane, ramiona zakończone fantazyjną strzałką. Metalowa figura Chrystusa półpełna. Blaszany kartusz INRI w układzie poziomym, silnie falowany.

Otoczenie: Krzyż stoi na trawniku w rozwidleniu dróg. Podniesiony na kilku płytach i ciasno otoczony ozdobnym, metalowym ogrodzeniem.

Uwagi:

Stan: Krzyż wymaga remontu.

Boża Męka - Nieborowice, ul. Główna

Boża Męka - Nieborowice, ul. Główna Boża Męka - Nieborowice, ul. Główna
Boża Męka - Nieborowice, ul. Główna Boża Męka - Nieborowice, ul. Główna