home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

powiat gliwicki
-katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Przyszowice, ul. Wodna

Rok powstania: 1900

Postument: Podstawa dwuelementowa. Dolna część z masywną stopką. Na jej froncie data 1900. Pomiędzy częściami podstawy gruba płyta o łamanym esowatym profilu. Górna część podstawy nieco wyższa. Na jej froncie profilowana płycina z trójlistnie wyciętymi narożnikami. W płycinie czarna tablica z inskrypcją: Któryś za nas był ukrzyżowany Jezu Chryste zmiłuj się nad nami. Fundatorzy: Paul Kleczka i Franciszka. Podstawa zwieńczona podciętym, daszkowym gzymsem. Cokół z profilowaną płyciną o trójlistnym zwieńczeniu dopełnionym do ostrołukowego. Ściana wokół wnęki zdobiona roślinnym reliefem. Górna część cokołu, pod gzymsem, pogrubiona. Gzyms w formie łamanego daszka.

Figury: We wnęce cokołu figura Matki Bożej w lekkim kontrapoście, z pochyloną głową i dłońmi splecionymi na podołku. Figura stoi na wielobocznej stopce. Pod nią skrzynkowa konsola zdobiona roślinnym reliefem.

Krzyż: Z oryginalnego krzyża pozostała kostkowa podstawa, na której postawiono kowadełkowa stopkę. Na podstawie ustawiono wtórny, mały krzyż ze strzałkowymi zakończeniami ramion i roślinnymi zdobieniami końców ramion.

Otoczenie: Krzyż stoi przy skrzyżowaniu, w wydzielonej części posesji. Teren przy krzyżu wyłożono kostką chodnikową. Wokół krzyża metalowy, ozdobny płotek.

Uwagi:

Stan: Krzyż wymaga fachowego remontu.

Boża Męka - Przyszowice, ul. Wodna

Boża Męka - Przyszowice, ul. Wodna Boża Męka - Przyszowice, ul. Wodna Boża Męka - Przyszowice, ul. Wodna
Boża Męka - Przyszowice, ul. Wodna Boża Męka - Przyszowice, ul. Wodna