home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

powiat gliwicki
- katalog obiektów

katalog

Kapliczka domkowa
Niewiesze, ul. Pyskowicka

Rok powstania: 1. poł. XIX w.

Architektura: Kapliczka na rzucie kwadratu, z czterospadowym dachem, przechodzącym w górę w ośmiokąt. Wejście zwieńczone łukowo, zamknięte drewnianymi drzwiami z górnymi płycinami przeszklonymi i słonecznym wzorem w łuku. W bocznych ścianach po jednym wąskim okienku zwieńczonym łukowo. Gzyms o esowatym profilu biegnie pod dachem wzdłuż trzech ścian (z wyjątkiem tylnej). Pod gzymsem biegnie fryz z kielichowym wzorem. Na dachu wysoka, ośmiokątna sygnaturka zwieńczona brogowym daszkiem. Na jego szczycie metalowy, ażurowy krzyż na stożkowej podstawie. Krzyż ma koniczynkowo zakończone ramiona i rozetkę w dolnej części belki. Nad wejściem zawieszono ozdobną latarenkę.

Wnętrze: Podłoga wyłożona płytkami ceramicznymi, strop płaski. Na ołtarzu figura Matki Bożej Różańcowej, stoi na metalowej podstawie przystosowanej do noszenia figury w procesji. Obok ustawiono figurę św. Jana Nepomucena. Jan stoi w kontrapoście, z głową skręconą w prawo, tam gdzie pierwotnie był krucyfiks. Obecnie Jan ma w prawej dłoni mały krzyżyk. W lewej ręce trzyma palmę. Ubranie świętego standardowe.

Otoczenie: Kaplica stoi przy chodniku, przy głównej drodze wsi. Otoczona jest metalowym ogrodzeniem na podmurówce. Kapliczkę otacza trawnik, po bokach posadzono dwie tuje.

Uwagi:

Stan: Dobry.

Kapliczka - Niewiesze, ul. Pyskowicka

Kapliczka - Niewiesze, ul. Pyskowicka Kapliczka - Niewiesze, ul. Pyskowicka Kapliczka - Niewiesze, ul. Pyskowicka
Kapliczka - Niewiesze, ul. Pyskowicka Kapliczka - Niewiesze, ul. Pyskowicka