home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

Powiat mikołowski
-katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Bujaków, ul. Korfantego

Rok powstania: 1884

Postument: Podstawa dwuczęściowa, na stopce. Dolna część podstawy niższa, ze skośnie ściętymi górnymi krawędziami. Górna część podstawy wyższa. Na jej froncie prostokątna, profilowana płycina z narożnikami zdobionymi ćwierćrozetkami. W płycinie wyryty napis fundacyjny: Fundatorzi Matheas Antonia Kasperowsky proszom przechodnia o nabożne westchnienie do Boga 1884. Krawędzie podstawy od frontu żebrowane. Podstawa zwieńczona podciętym, daszkowym gzymsem. W dolnej części cokołu wnęka ze słabo zaznaczonym trójlistnym zwieńczeniem. W górze cokół obwiedziony listwą. Gzyms cokołu kwadratowy, w formie odwróconego grzybka, z wypukłym profilem od dołu.

Figury: We wnęce cokołu figura Matki Bożej na wielobocznym stopniu, z prostą podstawką. Maria wyprostowana, z rękami złożonymi do modlitwy.

Krzyż: Krzyż na stopce zwężającej się łukowo. Belki krzyża fazowane, z ostrogami. Ramiona krzyża zakończone płytkim ostrosłupem. Figura Chrystusa pełna, kartusz INRI nie zachował się.

Otoczenie: Krzyż stoi na skraju pola. Ciasno ogrodzony ozdobnym, metalowym płotkiem. Po jego bokach rośną młode drzewka - grochodrzew i lipa.

Uwagi:

Stan: Krzyż wymaga remontu.

Boża Męka - Bujaków, ul. Korfantego

Boża Męka - Bujaków, ul. Korfantego Boża Męka - Bujaków, ul. Korfantego Boża Męka - Bujaków, ul. Korfantego
Boża Męka - Bujaków, ul. Korfantego Boża Męka - Bujaków, ul. Korfantego