home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

Mysłowice
-katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Morgi, ul. Graniczna

Rok powstania: 1921

Postument: Podstawa dwuelementowa. Dolna część podstawy niska i szeroka. Na jej froncie wyryty napis fundacyjny: Fundatorzy Tomasz i Anna Gepfert. Pomiędzy częściami podstawy płyta o esowatym profilu. Górna część podstawy nieco węższa i niezbyt wysoka (jej front tworzy kwadrat). Na jej froncie wyryta inskrypcja: Któryś cierpiał za nas rany Jezu Chryste zmiłuj się nad nami. 1921;. Na podstawie gruby, daszkowy gzyms, łukowo zwężający się w dolnej części. Cokół niski, z profilowaną wnęką na figurę. Wnęka zwieńczona trójlistnie z dopełnieniem do pełnego łuku. Pod gzymsem cokół obwiedziony grubą listwą. Gzyms schodkowy, z bokami w formie trójkątów i narożnikami zdobionymi ćwierćrozetkami.

Figury: We wnęce cokołu, na wysuniętym stopniu, figurka Matki Bożej Niepokalanej.

Krzyż: Krzyż na sześciennej stopce uzupełnionej kryształowymi przyporami. Ramiona krzyża zakończone w stylizowaną strzałkę. Figura Chrystusa mała, pełna, z dłońmi ułożonymi klasycznie. Kartusz INRI bardzo mały, w układzie poziomym, w formie szarfy.

Otoczenie: Krzyż stoi przy skrzyżowaniu dróg obok ogrodzenia posesji. Podniesiony na grubej płycie. W tle rząd żywotników, obok ozdobna roślinność.

Uwagi:

Stan: Dobry.

Boża Męka - Mysłowice, ul. Graniczna

Boża Męka - Mysłowice, ul. Graniczna Boża Męka - Mysłowice, ul. Graniczna Boża Męka - Mysłowice, ul. Graniczna
Boża Męka - Mysłowice, ul. Graniczna Boża Męka - Mysłowice, ul. Graniczna