home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

Mysłowice
- katalog obiektów

katalog

Kolumna Madonny
Mysłowice, ul. Starokościelna

Rok powstania: 1727

Figura: Na szczycie kolumny Matka Boża Niepokalanego Poczęcia. Maria w kontrapoście, w dynamicznej pozie. Stoi na kuli ziemskiej depcząc łeb węża. Ręce ma złożone do modlitwy, głowa skręcona, twarz w ekstazie. Nad głową aureola (zapewne współczesna) z 5 gwiazdkami.

Postument: Podstawa kolumny na rzucie kwadratu. Na jej bokach płyciny o łukowym zwieńczeniu, z inskrypcjami. Na froncie fragment ze średniowiecznej antyfony ku czci MB i data renowacji: MONSTRA TE ESSE MATREM [Okaż się naszą Matką] Ren. 1903;. Na prawym boku: Sicut Cedrus in Libano exaltata sum [Został wywyższony jako cydr na Libanie (Księga Ezechiela 31)] A.D. 1727. Na lewym boku fragment średniowiecznej pieśni w zapisie zniekształconym zapewne w toku kolejnych renowacji: Sct et immaculata Virgo Maria Duibus Laudinus efferam Te nescio [Święta i niepokalana dziewico nie wiem jakimi słowami cię wychwalać]. Na tylnej ścianie data ostatniej renowacji: REN. 2009. Na podstawie kolumna zdobiona bogatym reliefem w formie oplatających kolumnę winorośli. Głowica kolumny w formie kilku kręgów zwieńczona kwadratową płytką.

Otoczenie: Figura stoi na skwerze przy ogrodzeniu kościoła. Ponieważ teren kościoła wznosi się ponad ulicą, kolumna jest dobrze eksponowana.

Uwagi:

Stan: Względnie dobry.

Kolumna NMP - Mysłowice, ul. Starokościelna

Kolumna NMP - Mysłowice, ul. Starokościelna Kolumna NMP - Mysłowice, ul. Starokościelna
Kolumna NMP - Mysłowice, ul. Starokościelna Kolumna NMP - Mysłowice, ul. Starokościelna Kolumna NMP - Mysłowice, ul. Starokościelna