home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

powiat pszczyński
-katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Kobiór, ul. Rodzinna

Rok powstania: 1890

Postument: Podstawa dwustopniowa, dolna część znacznie szersza. Cokół oddzielony od podstawy wgłębieniem i ostro profilowaną listwą. Z frontu i po bokach cokołu prostokątne płyciny. Na frontowej ścianie tablica fundacyjna z napisem łacińskim: O crux ave spes unica! [Bądź pozdrowiony Krzyżu, nasza jedyna nadziejo] - fragment starego hymnu Vexilla Regis) i polskim: Oto Baranek Boży, który gładzi grzechy świata oraz data Anno Domini 1890. Cokół fazowany. Cokół zwieńczony daszkowym gzymsem przechodzącym w masywną podstawę krzyża.

Figury: Krzyż nie posiada figur.

Krzyż: Krzyż na stopce o złożonej strukturze, w postaci czterech przypór o schodkowej konstrukcji, uzupełnionych kryształowymi dostawkami. Krzyż masywny, z fazowanymi belkami i prosto zakończonymi ramionami. Figura Chrystusa duża, niemal wielkości krzyża, z otwartymi dłońmi. Kartusz INRI metalowy, poziomy, z wygiętymi pod kątem prostym krawędziami.

Otoczenie: Krzyż stoi na wybrukowanym placyku, otoczony ozdobnym metalowym płotkiem. Za płotem rozrośnięte cyprysy. Z przodu posadzono rododendrony, które za jakiś czas zasłonią krzyż. Obok tablica informacyjna.

Uwagi: Krzyż stoi w dawnym centrum miejscowości, w pobliżu dawnej (nieistniejącej) szkoły, przy drodze do Świerczyńca i Bierunia.

Stan: Dobry.

Boża Męka - Kobiór, ul. Rodzinna

Boża Męka - Kobiór, ul. Rodzinna
Boża Męka - Kobiór, ul. Rodzinna Boża Męka - Kobiór, ul. Rodzinna