home

Krzyże i kapliczki województwa śląskiego

Sosnowiec
- katalog obiektów

katalog

Figura MB Niepokalanej
Sosnowiec-Niwka, ul. Wojska Polskiego

Rok powstania: 1904

Figura: Na szczycie cokołu duża figura MB Niepokalanego Poczęcia. Maria w lekkim kontrapoście, z opuszczoną głową, stoi na kuli ziemskiej depcząc łeb węża oplatającego ziemię. Lewą ręką Maria złożyła na piersiach, w opuszczonej prawej trzyma lilie. Nad głową Matki Bożej aureola z 6 gwiazdami. Figura jest polichromowana.

Postument: Postument ośmiokątny. Podstawa dwustopniowa. Dolna część szersza, na stopce, ze skośnie ściętą górną krawędzią. Górna część postawy nieco wyższa. Na postawie podcięta płyta o głębokim, esowatym profilu. Cokół stosunkowo niski. Na jego ścianach inskrypcje. Na froncie: O MATKO NIEPOKALANIE POCZĘTA MÓDL SIĘ ZA NAMI. Na lewym boku napis: WIERNI PARAFII NIWKA. Z tyłu informacja: NA PAMIĄTKĘ 50TNIEJ ROCZNICY OGŁOSZENIA DOGMATU o NIEPOKALANEM POCZĘCIU NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY 1854-1904. W górnej części cokół obwiedziony okrągłą listwą, a nad nią, esowato podcięty, daszkowy gzyms. Cokół wystaje jeszcze nieco ponad gzyms.

Otoczenie: Figura stoi w narożniku placu kościoła pw. św. Jana Chrzciciela, otoczona ozdobnym, metalowym ogrodzeniem.

Uwagi:

Stan: Dobry.

Figura - Sosnowiec, ul. Wojska Polskiego

Figura - Sosnowiec, ul. Wojska Polskiego Figura - Sosnowiec, ul. Wojska Polskiego Figura - Sosnowiec, ul. Wojska Polskiego
Figura - Sosnowiec, ul. Wojska Polskiego Figura - Sosnowiec, ul. Wojska Polskiego