home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

Żory i Jastrzębie-Zdrój
-katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Jastrzębie-Zdrój,
ul. Św. Jana Nepomucena

Rok powstania: 1916

Postument: Podstawa jednoelementowa, sześcienna, współcześnie obłożona marmurowymi płytami. Na jej froncie nowa tablica z inskrypcją: WOBEC MĘKKI, ŚMIERCI JEGO CÓŻ NA ŚWIECIE JEST WIĘKSZEGO, JAKAŻ ZACNOŚĆ TEJ OFIARY, MIŁOŚĆ JEGO NIE ZNA MIARY! 1916. Na podstawie płyta zwężająca się ku górze esowatym profilem. Cokół z fazowaną wnęką o ostrołukowym zwieńczeniu. W górze cokół obwiedziony listwą. Nad listwą, na froncie, półrozetka. Gzyms daszkowy, od dołu łukowo podcięty.

Figury: We wnęce, na wielobocznym stopniu, figura Matki Bożej. Maria z opuszczoną głową, lewą dłoń położyła na gorejącym sercu przebitym mieczem, prawą rękę opuściła, z dłonią otwartą na zewnątrz.

Krzyż: Krzyż na wysokiej, kowadełkowej podstawie. Wydłużona stopka krzyża jest prosta. Krzyż wysmukły, z górnymi belkami fazowanymi. Ramiona krzyża zakończone w strzałkę o obciętych końcach. Figura Chrystusa pełna, wysmukła, z półotwartymi dłońmi. Blaszany kartusz INRI w układzie poziomym, silnie falowany.

Otoczenie: Krzyż stoi na skwerze przy wejściu na plac przy kościele pw. Św. Katarzyny i Opatrzności Bożej, otoczony kwiatami. Skwer jest częścią kompozycji architektonicznej, której głównym elementem jest tablica poświęcona poległym w czasie wojny.

Uwagi:

Stan: Stosunkowo dobry.

Boża Męka - Jastrzębie-Zdrój, ul. Pochwacie

Boża Męka - Jastrzębie-Zdrój, ul. Pochwacie Boża Męka - Jastrzębie-Zdrój, ul. Pochwacie Boża Męka - Jastrzębie-Zdrój, ul. Pochwacie
Boża Męka - Jastrzębie-Zdrój, ul. Pochwacie Boża Męka - Jastrzębie-Zdrój, ul. Pochwacie