home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

Żory i Jastrzębie-Zdrój
-katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Jastrzębie-Zdrój, ul. Pszczyńska

Rok powstania: 1906

Postument: Podstawa trzyczęściowa. Dolna część tworzy wysoką stopkę. Górna, z kwadratową ścianą frontową, na której wyryta data 1906. Pod górną częścią podstawy gruba płyta o esowatym profilu. Górna część podstawy nieznacznie węższa od środkowej. Na jej froncie prostokątna, profilowana płycina z wyrytą inskrypcją: Patrz grzeszniku, com ja ucierpiał za twe nieprawości. Podstawa zwieńczona podciętym daszkowym gzymsem. Cokół niski, z profilowaną wnęką zwieńczoną trójlistnie, z dopełnieniem do pełnego łuku. W górze cokół obwiedziony listwą. Gzyms w formie płytkiego łamanego daszka, od dołu podciętego. W trójkątach pod gzymsem (poza tylnym) sześcioramienne rozetki.

Figury: We wnęce cokołu, na prostej konsoli, figura Matki Bożej. Maria w kontrapoście, pochylona, z dłońmi złożonymi w modlitwie.

Krzyż: Krzyż na kostkowej podstawie z rozszerzoną stopką. Na podstawie kowadełkowa stopka krzyża. Belki krzyża fazowane na całej długości, z ramionami zakończonymi trójlistnie. Niezbyt duża metalowa figura Chrystusa z otwartymi dłońmi. Kartusz INRI w układzie pionowym, silnie poskręcany, z odwiniętymi brzegami.

Otoczenie: Krzyż stoi na trawniku w pasie przydrożnym, nieco poniżej poziomu drogi. Od chodnika do krzyża prowadzą schodki.

Uwagi:

Stan: Dobry.

Boża Męka - Jastrzębie-Zdrój, ul. Pszczyńska

Boża Męka - Jastrzębie-Zdrój, ul. Pszczyńska Boża Męka - Jastrzębie-Zdrój, ul. Pszczyńska Boża Męka - Jastrzębie-Zdrój, ul. Pszczyńska
Boża Męka - Jastrzębie-Zdrój, ul. Pszczyńska Boża Męka - Jastrzębie-Zdrój, ul. Pszczyńska